چگونه قارچ پرورش دهیم؟

یکی از کسب و کارهای خانگی که امروزه بسیار رواج پیدا کرده است پرورش قارچ می باشد. در اینجا نکاتی را برای پرورش قارچ در منزل یادآوری می کنیم:
۱ـ بهترین زمان کشت قارچ از مهرماه تا آذرماه است. اما اگر امکان تهویه هواد در محل مورد نظر وجود داشته باشد می توان در ماه های دیگر این کار را انجام داد. زیرا پرورش قارچ به دمایی معادل ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی گراد نیاز دارد.
۲ـ قارچ به جز نور مستقیم آفتاب هر نور دیگری را تحمل می کند و حتی می توان آن را در محیط تاریک نگهداری کرد.
۳ـ محل پرورش قارچ باید تمیز، قابل شستشو و فاقد درزهایی برای پرورش باکتری باشد.
۴ـ باید راهرو هایی تعبیه کنیم تا بتوان به راحتی برای دسترسی به قارچ ها از آن عبور کرد (حدود ۷۰ سانتی متر)
۵ـ عرض طبقاتی باید حداکثر ۱۸۰ سانتی متر باشد به طوری که بتوان به قارچ های وسط صفحه به راحتی دسترسی پیدا کرد.
۶ـ محل پرورش قارچ باید به حد کافی بزرگ باشد. در یک اتاق ۹ در ۵ متر مربع می توان در هر برداشت ۸۰۰ تا ۸۵۰ کیلوگرم قارچ برداشت کرد.
۷ـ براس ساخت اسکلت بندی طبقات از نبشی ۱۰ -۱۲ که با ضد زنگ رنگ شده باشد و یا از الوار چهار چوب ۱۰ سانتی متری استفاده می شود و بین ستونها چهار چوبی ۵ سانتی متری پیش بینی می گردد. فاصله ستونهای عمودی از یکدیگر ۵/۱ متر و این فاصله در دو طرف بستر، بایستی حفظ گردد.
۸ـ باید دقت و مراقبت در نگهداری میزان رطوبت و حرارت داخل توده به عمل آید. زیرا هر اندازه مقدار رطوبت پهن زیاد باشد، محیط داخل کود، اسیدی شده و کود غیر قابل استفاده می گردد.
۹ـ یک قطعه اسپون را که در محیط بسته و کاملا استریل محفوظ است باز کرده و به دوازده قطعه کوچک تقسیم نموده و قبلا سطح خاک بستر را به فاصله ۲۵ سانتی متر، قطعه چوبهای در خاک بستر فرو برده و علامت گذاری کنید. در محل هر سوراخ قسمتی از خاک را تا عمق ۵ سانتی متر با وسیله ای خارج کرده و با دست چپ یک قطعه اسپون بجای آن گذاشته و روی آنرا بپوشانید بطوریکه عمق کاشت ۳-۵ سانتی متر از سطح خاک باشد و به همین ترتیب پیش بروید تا کلیه بستر کاشت شود.
۱۰ـ ده تا چهارده روز بعد از تاریخ کاشت اسپون، بایستی سطح کشت را به وسیله یک لایه دو سانتی متری خاک استریل شده پوک و منفذدار پوشانده و کاملا آنرا مسطح و یکنواخت نمود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *