چگونه ته چین مرغ درست کنیم؟

مواد لازم:
۱ـ برنج: ۱ کیلوگرم ۲ـ گوشت مرغ: ۱ عدد ۳ـ زغفران:۲ گرم ۵ـ روغن: ۲۵۰ گرم ۶ـ ماست کم چرب:۱کیلوگرم ۷ـ تخم مرغ: ۶ عدد ۸ـ نمک: به میزان لازم
روش تهیه:
ابتدا گوشت را می پزیم و سپس استخوان های آن را جدا می کنیم. زعفران را در آب جوش حل می کنیم و ماست را نیز به هم می زنیم. نصف زعفران حل شده در آب را به همراه مقداری نمک ۳ عدد تخم مرغ داخل ماست می ریزیم. گوشت مرغ را داخل این مواد می خوابانیم. البته بهتر است گوشت مرغ را از یک شب قبل در مواد مورد نظر بخوابانیم.
برنج را آبکش می کنیم. یک قابلمه مناسب انتخاب می کنیم. کف قابلمه سه عدد تخم مرغ، نصف روغن و مقداری از ماستی که گوشت را در آن خواباندیم می ریزیم و در آن دو سه کفگیر برنج می ریزیم. آن را با کف قاشق صاف می کنیم و مقداری از گوشت ها رو روی آن می چینیم سپس لایه لایه برنج و گوشت را به همین ترتیب اضافه می کنیم. سپس آب مرغ، ماستی که مرغ داخل آن خوابیده بود و دو قاشق سوپخوری روغن روی سطح برنج اضافه کنید. سپس ظرف را به مدت یک و نیم تا ۲ ساعت میگذاریم تا بپزد. هرچه شعله کمتر و مدت پخت بیشتر شود بهتر است. در صورتیکه در ظرف نسوز آماده کردیم ممکن است بطور قالبی در دیس برگردانیم و در صورتی که در دیگ مسی تهیه نمودیم دیگ را از روی آتش بر میداریم و در ظرف آب سردی قرار میدهیم تا کمی سرد شود و موقع کشیدن بطوری که گوشت مرغ و برنج از هم جدا نشود تکه تکه با کفگیر در دیس میکشیم و دقت میکنیم ته دیگ آن با مقداری گوشت مرغ و برنج از دیگ جدا شود و این ته دیگ را روی دیس پلو می چینیم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *